2 Haziran 2011 Perşembe

3 AYLAR VE REGAİP KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

                                             

3 Haziran Cuma günü üç ayların ilki olan Recep ayının birinci günüdür.

Recep, Şaban ve Ramazan aylarına “Üç Aylar” adı verilmektedir. Üç ayların birincisi olan Recep ayının ilk Cuma gecesine de Regaip gecesi denilmektedir. Ayrıca Recep ayının 27. gecesi de Peygamber Efendimizin (S.A.V) miraca çıktığı gecedir. Bu iki geceyi bünyesinde barındıran Recep ayından sonra, terazinin dili gibi üç ayları tam ortadan ikiye bölen Berat gecesini kucaklayan Şaban ayı ve ondan sonra da rahmet ve mağfiret ayı olan mübarek Ramazan ayı gelmektedir.
Çok önemli olaylara sahne olan üç aylar, keremi bol Rabbimizin, ruh alemimize ikram ettiği pek feyizli ve bereketli zamanlardır. Bu aylarda ruhlar nasiplerini en yüksek seviyede alma şerefine nail olurlar. Bu mübarek ayların dinimizde müstesna bir yeri vardır. Nitekim Peygamberimiz (S.A.V) bir Hadis-i Şeriflerinde “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım ve Ramazan da ümmetimin ayıdır.” buyurmakla üç ayların dinimizdeki yerini belirtmiştir.
Üç ayların sonuncusu olan ramazan ayı, ağırlanması gereken ağır bir misafir konumundadır. Böyle bir misafir için önceden nasıl hazırlık yapılırsa rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazan için de aynı hazırlık söz konusudur. Ramazanın feyzinden ve bereketinden istifade edebilmek için, Recep ve Şaban gibi muhterem aylarla bunlarda bulunan Regaip, Miraç ve Berat gibi mübarek gecelerde Rabbimize ibadet ve istiğfarlarda bulunmakla, günah kirliliğiyle kararmış olan kalplerimizi iyice temizlememiz ve temiz bir kalp ve ruhla Ramazan’a girmemiz gerekmektedir.
Recep ayı girince Peygamberimiz “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur!” diye dua ederken Recep ve Şaban aylarının Ramazan için bir hazırlık devresi olduğuna işaret etmektedir.
Yine Peygamberimiz “Beş gece vardır ki onlarda dualar geri çevrilmez.” buyurmakta ve onları şöyle sıralamaktadır; 1-Recep’in ilk Cuma gecesi (Regaip gecesi), 2- Şaban’ın on beşinci gecesi (Berat gecesi), 3- Cuma gecesi, 4- Ramazan Bayramı gecesi, 5- Kurban Bayramı gecesi.
Bu mübarek gecelerde yapılan dualar reddedilmeyeceğine göre, muhtaç olduğumuz her şeyi Yüce Mevla’mızdan talep edelim. Namaza karşı içimizde bir soğukluk varsa onu gidermesini, içkiye, kumara ve fuhuşa karşı kendimizde bir bağımlılık varsa onu yok etmesini ve bizi kendisine itaatkâr bir kul durumuna getirmesini dileyelim. Dualarımızın kabul olması durumunda Ramazan’a halis bir mümin olarak girme hakkına sahip olalım.
Günahlarımızın affını dileyerek, Kuran okuyup Rabbimizi zikrederek, kaza ve nafile namazları kılarak, Peygamberimize salat ve selam okuyarak ve kendimize dua ederken ezilmekte olan dünya Müslümanlarının kurtuluşu için de dua edip bu mübarek geceleri ihya etmeye çalışalım.
Gayret bizden, muvaffakiyet Yüce Allah’tan.
Ne yapmalı?

Üç aylara gönül dünyasıyla yönelmeli; zira diğer aylar zahiri duygularla yaşanır, bu aylar ise kalble ve batıni duygularla hissedilir. Bu ayları iyi değerlendiren, her dakikasından ayrı bir saadet, ayrı bir hamleyi yakalayabilir.
Bu fırsatı kaçırmamalı. Gönlümüzü saran uhrevî hüzün bize hem yitirdiğimiz cennet gibi günleri hatırlatır hem de onları yeniden yakalayabilecek bir ümit aşılar.
İbadetle derinleşir, zikir ve fikirle dakikaları fethetmeye çalışırsan varlığın çehresindeki perde sıyrılmaya ve perde arkası kendini göstermeye başlar.
İbadet, zikir ve tefekkürü arttırmalı, üç ay boyunca gündüzleri daha munis ve geceleri daha uyanık olmalı.

3 yorum:

 1. Gecenin güzel yüzü yüreğine dokunsun, şeytan senden uzakta, melekler başucunda olsun, güneş öyle bir geceye doğsun ki duaların kabul kandilin mübarek olsun.En içten sevgilerimle..

  YanıtlaSil
 2. Hayirli cumalar olsun arkadasima...

  YanıtlaSil
 3. orguveyemek-gulsence10 Haziran 2011 07:25

  devrimcim sanada hayırlı cumalar canım sevgilerimle

  YanıtlaSil